• 05059785587
  • info@talentpoolturkiye.com

30 AĞUSTOS ZAFERİ’MİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN!

30 AĞUSTOS ZAFERİ’MİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN!

Tarihi zaferi anlatan 2 harika video izledim. Birini @CanOsmanAksoy hazırlamış ve sunmuş, diğeri ise @Argonomi tarafından hazırlanmış. Linkleri yazının sonuna ekledim. Ellerine sağlık. Başta mevcut hükümet yöneticileri, bakanlar, yandaşlar, bazı ittifaklara mensup milletvekilleri, bunları destekleyen halk kitleleri olmak üzere 7’den 77’ye herkes tekrar tekrar izlemeli. Bu vatanın ne zor şartlarda, ne büyük özveriler ile kurtarıldığını asla akıllarından çıkartmamalı.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ne giden süreç, o kadar detaylı anlatılmış ki, Atamız #MustafaKemalAtatürk‘ün dehasına, başta #İsmetİnönü ve #MareşalFevziÇakmak olmak üzere silah arkadaşlarının mertliğine ve üstün askerlik bilgisine, canı pahasına savaşmış #TürkOrdusu‘nun kahramanlığına bir kez değil, bin kez daha saygı ve minnet duydum.

Bir yandan da, ülkemizin bugünkü hallere düşmesine sebep olan, yakın tarihimiz içinde gelmiş, geçmiş tüm yöneticilere karşı hissettiğim duygu ve düşüncelerim de katlanarak çoğaldı. Hele hele, böyle müthiş bir savaşın kahramanı, strateji ustası, vatansever devlet adamı ve bazı komutanlar için geçmişte kullanılmış olan sıfatlar adeta beynimde zonklar hale geldi.

Anladım ki; verilen mücedeleyi, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş döneminde sarayın saltanatı ile halkın sefaleti arasındaki tezatı, Kurtuluş Savaşı’nın ne zorluklardan geçerek kazanıldığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ne özveriler ile kurulduğunun içselleştirilmesini yeteri kadar sağlayamıyoruz. Bunu gerçekten sağlamak için bu dönemi simüle ederek yaşatan organizasyonlara ihtiyaç var. Bunun için 2 fikrim var :

  • #Bilgisayaroyunu firmaları “Kurtuluş Savaşı Oyunu” yaratarak, savaşın her evresini gerçek öğelerden yola çıkarak oyunlaştırabilir. İşgal bölgelerinde yaşananlar, sarayın düşman ile yaptığı işbirliği de oyuna bölüm olarak eklenebilir.
  • ABB Başkanı Sayın @MansurYavaş, #Ankapark denen #ucubeyi, Kurtuluş Savaşı’nı yaşatan bir platoya çevirebilir. Adı “Anadolu Park” olarak değiştirilerek, her bölgesinde düşman askerlerinin işgal sırasında yaptığı eziyetler, ordunun ve halkın kurtuluş mücadelesi bilfiil yaşatılarak anlatılır.

Bence, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında yapılacak bir seçime doğru giderken yapılacak en büyük yatırım, tarihte yaşananları ve Cumhuriyet’e sahip çıkılmadığı takdirde yaşanacakları, halka basit ve anlaşılır bir şekilde hissettirmek olacaktır. Aksi halde, maalesef tarih tekerrür edecektir.

Selam ve saygılarımla,

talentpoolturkiye